دسته بندی پروژه ها

تابع چیست ؟ (جاوا اسکریپت)

سلام دوستان امید وارم که حال دلتون خوب باشه امروز تصمیم گرفتم که کد توابع زبان جاوااسکریپت ( "java script" ) رو براتون لیست کنم و تک تک توضیح بدم و مثال های عملی بزنم الان از خودتون میپرسین تابع چیه چه کاری انجام میده و یا اینکه ب چه دردی میخور.

تابع چیست ؟ تابع دسته ای از کد ها است که عملیاتی را انجام میدهند و یک خروجی برمیگردانند گاهی وقت ها توابع یک یا چند ورودی  دریافت میکنند و یک خروجی بر میگردانند.

مثالی از تابع اماده :

alert ( "amazing-file" );

کد بالا برای نمایش amazing-file به صورت پیغامی است که برای نمایش از تابع ( ) alert استفاده کردیم.

ساخت تابع جدید در جاوااسکریپت :

function amazing ( ) {

var plus = 4 + 5;

return plus;

}

برای تعریف تابع از کلمه کلیدی function استفاده میکنیم . در کد بالا یک تابع تعریف کردیم و اسم تابع را amazing قرار دادیم داخل تابع یک متغییربه نام plus تعریف کردیم و مقدار آن را 4+5 یعنی 9 را قرار دادیم  .

کلمه کلیدی return : این کلمه در داخل تابع که میسازیم قرار میگیرد برای برگرداندن عدد یا چیزی به کار میرود. خب حال ما تابع را تعریف کردی ولی هنوز از آن استفاده نکردیم حال میخواهیم تابع را استفاده کنیم یا به زبان کد نویسی بگم تابع را صدا بزنیم .

alert ( amazing ( ) );

خب ما تابع رو داخل یک تابع دیگه که اول همین پست آشنا شدیم صدا زدیم کدی که نوشتیم چطوری کار میکنه اول تابع amazing اجرا میشه و مقدار 9 رو برمیگردونه و کدمون به این شکل در میاد ( 9 ) alert این تابع هم عدد 9 رو برامون بصورت پیغام نمایش میده .

 

تمامی توابع جاوا اسکریپت : 

نویسنده :

علیرضا عبادی.png

«علیرضا عبادی» دانش‌آموخته الکترونیک و شیفته فناوری به خصوص در حوزه رایانه است. وی در حال حاضر علاوه بر پیگیری همه علاقه‌مندی‌های خود در رشته‌های برنامه‌نویسی، کپی‌رایتینگ و تولید محتوای چندرسانه‌ای، گرافیک ,طراحی سایت , ربات های تلگرام و اینستاگرام , انواع ربات الکترونیکی , طراحی مدارات الکترونیکی , طراحی دستگاه های صنعتی و غیر صنعتی , کلاس های حضوری و غیر حضوری برنامه نویسی میکرو کنترلر avr و arm  - مهندسی تکنولوژی الکترونیک کاربردی